Piła widiowe niezbędnym narzędziem dla dowolnego majsterkowicza

Większość mężczyzn jest zaangażowanymi majsterkowiczami robiącymi przeróżne przedmioty, przeważnie drewniane, które są potrzebne w domu.Czynności te powiązane są z potrzebą przerzynania desek, listew, kantówek itp.

Do cięcia konieczne są piły. Rozumie się, że połowę sukcesu uzyskuje się dzięki odpowiednim narzędziom.

Zainteresował Cię opisywany artykuł? Kliknij i sprawdź teraz, w tym miejscu znajduje się coś, co prawdopodobnie też jest wartościowe.

Które piły są najlepiej wykonane? Oczywiście najdoskonalsze są piły widiowe, to znaczy takie, w których zęby posiadają przylutowane nakładki z niezwykle mocnego i wytrzymałego na ścieranie materiału. Surowcem tym są węgliki spiekane, w Polsce nazywane zjęzyka niemieckiego „widia” – wie diamand. (Węgliki spiekane w pozostałych państwach mają przeróżne techniczne nazwy np: carboloy w USA, prolit w Wielkiej Brytanii, coromant w Szwecji).

piła prosta

Autor: Proma Polska
Źródło: Proma Polska

Piły widiowe są bardzo precyzyjne – przerzynane krawędzie są gładkie, jednakowe i najczęściej nie wymagają późniejszej obróbki np. szlifowania czy heblowania. Wiąże się to z tym, że węgliki spiekane podtrzymują swoje właściwości mechaniczne do temperatury 1000 stopni Celsjusza, dzięki czemu można używać w pilarkach większe szybkości obrotowe niż przy powszechnych piłach w całości stalowych. Piły widiowe o wiele mniej się niszczą niż piły tradycyjne, dlatego nie trzeba ich zbyt często ostrzyć, chociaż jest to bardziej kosztowne i czasochłonne. W piłach całkowicie stalowych zęby są na przemian powyginane na boki, dlatego też rzaz, czyli oznaka po przebyciu piły, jest szerszy niż grubość tarczy lub brzeszczotu, dzięki czemu piła się nie klinuje w przecinanym tworzywie. Po pewnym czasie stosowania takiej piły wygięcie zębów maleje i przy pomocy należytego przyrządu powinno się je poprawiać. W piłach widiowych szerokość rzazu jest niezmienna i jest równa szerokości nakładki widiowej, która oczywiście jest większa od grubości brzeszczotu albo tarczy piły.

Przy pomocy pił widiowych możemy rozpiłowywać nie tylko drewno delikatne lub twarde, zarówno suche jak i zwilgotniałe, ale także płyty wiórowe, płyty stolarskie, płyty mdf, płyty z żywic syntetycznych oraz tworzywa sztuczne.

Zainteresowany? To dla nas fantastyczna informacja. Więc kliknij tu i przeglądaj nawet bez końca następne specjalistyczne wpisy.

Piły widiowe można stosować także do przecinania metali nieżelaznych takich jak aluminium czy stopy miedzi a również do piłowania stali oraz materiałów ceramicznych. W zależności od przepiłowywanego materiału piły tarczowe mają różnorodne średnice, przeróżną liczbę zębów, przeróżną geometrię nakładek widiowych i różną szybkość obrotową. Jeśli chcemy dostosować prawidłową do obrabianego materiału piłę widiową, warto napisać w wyszukiwarce internetowej hasło „globus piły”.

piła

Autor: GARDENA
Źródło: GARDENA

Na placach budowlanych często można natknąć się na piły do pustaków ceramicznych. W głównej mierze są to elektryczne piły mechaniczne, w których użyto dwa brzeszczoty z zębami z węglików spiekanych (widiowymi) ruszające się przeciwbieżnie ruchem posuwisto zwrotnym. Przy takiej konstrukcji materiał nie jest przesuwane w momencie cięcia i zachowane są znakomite parametry cięcia cegieł i pustaków z porothermu, porotonu i tym podobnie.